NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 NA LATA 2021-2025
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Nasza szkoła znalazła się na liście placówek,
którym zostało przyznane dofinansowanie na realizację
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Jest to program uchwalony przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych, które umożliwiają uczniom codzienny kontakt z książką i rozbudzają zamiłowanie do książek od najmłodszych lat. Podstawą wyposażenia biblioteki są zakupy, dokonywane w miarę możliwości na bieżąco, po to, aby oferować naszym uczniom lektury i najciekawsze tytuły.
W roku szkolnym 2022/2023 kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa przypisanych do Priorytetu 3. „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” wyniosła 12 000 złotych, a wysokość finansowego wkładu własnego organu prowadzącego – miasta Olsztyna wyniosła 3 000 złotych.
W pierwszej kolejności kupiliśmy tytuły proponowane przez naszych uczniów - czytelników, ale ponieważ śledzimy też nowości i kolejne tomy lubianych serii, wśród zakupionych książek znalazły się chętnie czytane powieści obyczajowe, fantastyczne, literatura dla dzieci i młodzieży, a także publikacje popularnonaukowe. W sumie w bieżącym roku szkolnym księgozbiór biblioteki dzięki programowi powiększył się o ponad 600 nowych książek.
Więcej informacji na stronie programu:
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 - Ministerstwo Edukacji
i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Realizację zadań przewidzianych w programie rozpoczęliśmy już przed wakacjami 2022r.. Jak wiadomo, przetrwać wakacje bez szkoły często nie jest łatwo. Na szczęście biblioteka szkolna umożliwiła swoim czytelnikom wypożyczanie książek na okres ferii letnich. Akcja “Wypożycz książkę na wakacje” cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.
WRZESIEŃ 2022
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Czy dziś - w dobie rozwiniętych multimediów i szybkiego tempa życia - książki i czytanie jako wartości same w sobie mają szansę przebicia? Według nas, bibliotekarzy z SP2 w Olsztynie, jest to realne. Dlatego po raz kolejny zachęciliśmy nauczycieli i uczniów z obu obiektów do włączenia się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który przypada 29 września 2022 r. Głośne czytanie książek rozpoczęliśmy już o 8.00 rano. W wielu klasach w obydwu budynkach naszej szkoły uczniowie usłyszeli fragmenty lubianych, wartościowych książek czytanych przez nauczycieli różnych przedmiotów. Poza tym w obiekcie 1. uczniowie klas 3., 6. i 8. czytali młodszym kolegom w świetlicy i dzieciom z Ukrainy, uczęszczającym na dodatkowe lekcje języka polskiego. O korzyściach głośnego czytania można było także dowiedzieć się z informacji przedstawionych na gazetce znajdującej się na korytarzu na parterze. W obiekcie 2. uczniowie z najstarszych klas czytali rówieśnikom i przybyłym nauczycielom w bibliotece szkolnej na pierwszej długiej przerwie. Zdaniem A.de Saint - Exupery’ego: "Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka" . Mamy nadzieję, że głośne czytanie było dla słuchaczy przyjemnym akcentem i zostali zauroczeni magią literatury. Dodajmy, że książki do głośnego czytania zawdzięczamy dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Link do fotorelacji: https://photos.app.goo.gl/gRMiNfvVAt1jbx179
PAŹDZIERNIK 2022
Czytelnik miesiąca
Zainaugurowaliśmy całoroczny konkurs biblioteczny: Czytelnik miesiąca, którego pierwszymi zwycięzcami zostali: w kategorii klas I-III Alicja Płaksa z IIIc, w kategorii klas IV-VIII: Patryk Wróbel (8f) z 1.obiektu i Jan Chachiel (VIIa) z 2.obiektu. Uczniowie ci są znani z zamiłowania do czytania. A my zdradzimy, że w ciągu miesiąca przeczytali po 8 książek! Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do odwiedzin w bibliotece szkolnej i wypożyczania książek. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Czytelnik miesiąca - Zdjęcia Google
Głośne czytanie
Akcja “Głośne czytanie” wspaniale wpisuje się w działania czytelnicze. W słoneczny, październikowy wtorek (11 X 2022) bibliotekę odwiedziła dawna nauczycielka naszej szkoły – p. Anna Matraś. Została zaproszona, aby przeczytać jedną z najnowszych książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wybrała książkę Marty Guśniowskiej. „Karmelek”. Książka ta szczególnie bardzo spodobała się dzieciom z Ukrainy, które uczą się u nas języka polskiego. Pani Anna poprosiła, by uczniowie zilustrowali czytaną książeczkę, a że bohaterami były zwierzątka, dzieci chętnie sięgnęły po kredki. Rysowały obrazki pod czujnym okiem swojej opiekunki – p. Grażyny Kwiatkowskiej. Na zakończenie zajęć pani Ania miała przygotowane słodkości dla każdego dziecka. W takich okolicznościach nauka języka polskiego od razu lepiej wchodzi do głowy!
Ania głośno czyta - Zdjęcia Google
W związku z realizacją zadań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 rekordy popularności pobiła akcja „Głośne czytanie”. Zaprosiliśmy do naszej biblioteki kolejnego gościa. Tym razem swój cenny czas poświęcił p. Roman Szramka – tancerz ZPiT „Warmia”, który 18 X 2022 przybył do nas w warmińskim stroju ludowym, aby przeczytać legendę: „ Zamek w olsztyńskim lesie”. Opowiedział też o mało znanym autorze legendy, Augustynie Steffenie, który urodził się w podolsztyńskim Uniszewie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy 3c oraz dzieci z Ukrainy.
Legendy warmińskie - Zdjęcia Google
PREZENTACJA NA TEMAT WPŁYWU CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY
W związku z realizacją zadań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 nauczyciele bibliotekarze przygotowali prezentację na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży, która została przedstawiona rodzicom naszych uczniów podczas zebrań z rodzicami. Warto jednak, by zapoznał się z nią każdy, komu leży na sercu dobro młodego pokolenia.
WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI i MŁODZIEŻY.pdf - Dysk Google
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Nadszedł czas na podsumowanie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który jak co roku świętujemy w październiku. W tym miesiącu uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w wielu konkursach, akcjach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekę szkolną w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Przede wszystkim przez cały miesiąc można było oglądać w obu bibliotekach szkolnych wystawy książek - Nowości biblioteki szkolnej, Serie wydawnicze, Świat baśni
i bajek oraz Baśnie i legendy z całego świata oraz gazetki w obiekcie 1. pt. Kocham czytać i Sentencje w języku łacińskim.
Dużym powodzeniem cieszyła się akcja Kto czyta, zbiera nagrody. W ramach promocji bibliotek i czytelnictwa każdy, kto wypożyczył książkę, otrzymał drobny upominek
w postaci cukierka. Drzwi biblioteki zatem nie zamykały się…
Uczniowie chętnie brali udział także w akcji Mini-wyzwanie czytelnicze w SP2. Żadne zagadki nie były im straszne.
Nagrody czekały również na uczniów, którzy przystąpili do konkursów, w których można było wykazać się kreatywnością i talentami artystycznymi. Do takich należał konkurs fotograficzno-czytelniczy pt. Przyłapani na czytaniu. Dzieci i młodzież mieli za zadanie pokazać poprzez fotografie co, jak i gdzie czytają. Dostaliśmy dużo niesamowitych zdjęć. Celem konkursu oprócz promowania książek i czytelnictwa było zwrócenie uwagi na zabawną stronę czytania. Wybór laureatów, jak zwykle, nie należał do najłatwiejszych, ale zdaniem nauczycieli bibliotekarzy z SP2 najbardziej “przyłapani” na czytaniu okazali się:
Maja Gowkielewicz, kl. 7f - 1. miejsce
Karina Wiska, kl. 6e - 2.miejsce
Filip Małek, kl. 2a - 3.miejsce
Wyróżnienia przyznano Nadii Kamińskiej kl. 2a oraz Weronice Wasilewskiej kl. 1c.
konkurs "Przyłapani na czytaniu" 2022 - Zdjęcia Google
Jako kolejny zaproponowaliśmy uczniom konkurs plastyczny Przeczytaj tę książkę , który odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 oraz 4-6. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie okładki książki jednocześnie reklamującej daną książkę i dzięki swojemu atrakcyjnemu lub oryginalnemu wyglądowi zachęcającej do jej przeczytania.
Oto laureaci: klasy 1-3
I miejsce - Wiktor Maciejewski, kl. 1b
II miejsce - Iwo Zając, kl. 1a
III miejsce - Kornelia Urbanowicz, kl. 3c
Wyróżnienia: Lena Szulc, kl. 1a, Anna Rurys, kl. 2a
klasy 4-6
I miejsce - Zofia Czepil, kl. 6b
II miejsce - Kacper Krüger, kl.4 f
III miejsce - Maciej Kamiński, kl. 5e
konkurs "Przeczytaj tę książkę" - Zdjęcia Google
Ostatni konkurs pt.Dwójkowe mole cykają już od kilku lat cieszy się w naszej szkole dużą popularnością. Jego ideą jest wykonanie pomysłowej aranżacji zdjęcia książki lub książek, które w tytule lub na okładce zawierają hasło miesiąca. Hasłem na październik było słowo PIES. Tym razem najbardziej zachwyciły nas zdjęcia:
Adama Szmyta z kl. 4c - 1 miejsce
Barbary Budzisz z kl. 5d - 2.miejsce
Szymon Maciejewski z kl. 6b - 3.miejsce
Na wyróżnienia zasłużyli: Lena Ruszczyńska kl. 5d, Karina Wiska kl. 6e oraz Julia Elert kl. 8c.
Dwójkowe mole cykają - PIES X 2022r. - Zdjęcia Google
24 i 26 października odbyło się Pasowanie na czytelnika. Do społeczności czytelników dołączyli uczniowie klas pierwszych. Odświętnie ubrani przybyli do nas pierwszoklasiści wraz z wychowawcami, aby poznać zasady zachowania się w czytelni, poszanowania
i wypożyczania książek oraz poczuć niezwykłą atmosferę biblioteki i stać się jej żywą cząstką. Po uroczystym pasowaniu na czytelnika nadszedł TEN moment - wypożyczenie pierwszej książki! Od tej chwili pierwszaki obiecali być najwierniejszymi i najbardziej solidnymi czytelnikami w całej szkole.
Pasowanie na czytelnika 2022 - Zdjęcia Google
Przeprowadziliśmy także działania mające na celu zapoznanie z nowo zakupionymi książkami z funduszy uzyskanych z Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 2.0, do których należały Głośne czytanie oraz lekcje biblioteczne.
Aby przybliżyć najmłodszym uczniom nowe pozycje książkowe, rozpoczęliśmy we współpracy z wychowawcami realizację projektu Poczytam ci mamo, tato (w klasach 1-3) .
Miło nam poinformować, że w październiku wypożyczono rekordową ilość książek. Czytelnikiem miesiąca w pierwszym etapie edukacyjnym został Leon Mount z kl.3e (wypożyczył 12 książek). Spośród uczniów klas 4-8 najwięcej książek w obiekcie 1 wypożyczył Krystian Szuchnik z kl.4c (9 wypożyczeń), natomiast w obiekcie 2 - Jan Chachiel kl.7a (aż 55 wypożyczeń!!!) Zaznaczyć trzeba, że osoby wypożyczające poddawane były testom ze znajomości książki. Wszyscy wypadli świetnie!
Czytelnik miesiąca - październik 2022 - Zdjęcia Google
Tak jak każdy solenizant otrzymuje prezent w dniu swojego święta, tak również biblioteka otrzymała podarunek od swoich czytelników w ramach akcji Podaruj książkę bibliotece szkolnej, która trwała aż do końca listopada.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i wsparli bibliotekę w jej działaniach.
LISTOPAD 2022
GŁOŚNE CZYTANIE
Dnia 22 listopada w auli szkolnej odbyło się spotkanie klas szóstych z aktorką Teatru Lalek panią Jagną Polakowską w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Pani Jagna czytała fragmenty książek zakupionych z funduszy uzyskanych w ramach tego projektu.Razem z panią Beatą Błoniecką przeprowadziły pogadankę na temat: Dlaczego warto czytać i jak ważny w życiu każdego człowieka jest kontakt
z książką?
Spotkanie z panią Jagną Polakowską - Zdjęcia Google
CZYTELNIK MIESIĄCA
Z przyjemnością dokonaliśmy kolejnej odsłony laureatów konkursu bibliotecznego Czytelnik miesiąca.
W LISTOPADZIE najlepszymi czytelnikami okazali się:
- w kategorii klas I-III: Aleksandra Szklarczyk kl.3c (14 wypożyczeń)
w kategorii klas IV-VIII w obiekcie 1: Róża Fiłonowicz kl.5c (25 wypożyczeń)
w kategorii klas IV-VIII w obiekcie 2: Jan Chachiel kl.7a ( 26 wypożyczeń).
Niektórzy z nich to uczniowie znani z zamiłowania do czytania, ale cieszymy się, że pojawiły się nowe nazwiska czytelników.
Czytelnik miesiąca - listopad 2022r. - Zdjęcia Google
GRUDZIEŃ 2022
SPOTKANIA AUTORSKIE
5 grudnia 2022r. kilka klas VIII wzięło udział w spotkaniu autorskim z panią Moniką Kowaleczko- Szumowską. Autorka książek historycznych dla młodzieży tym razem opowiadała o fabule publikacji pt. "Galop '44". W trakcie spotkania uczniowie poznali nie tylko historię braci- głównych bohaterów powieści, ale też mieli okazję przypomnieć okoliczności wybuchu II wojny światowej, etapy kształtowania się koalicji antyhitlerowskiej oraz wybuchu powstania warszawskiego. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zawdzięczamy zakup kilku książek pani Moniki Kowaleczko-Szumowskiej.
Spotkanie z Galopem'44 - Zdjęcia Google
Kolejnym dużym wydarzeniem promującym czytelnictwo w naszej bibliotece było spotkanie z panią Bożeną Kraczkowską, lokalną poetką, pisarką, kompozytorką, fotografką w czwartek 8 grudnia 2022 roku w obiekcie 2. Na to zgromadzenie zostali zaproszeni uczniowie klasy 4 e i 5 d. Autorka opowiadała o książkach w bardzo ciekawy sposób, zachęcając tym samym do czytania, ale i do samodzielnego tworzenia tekstów. Podczas spotkania można było zauważyć, jak łatwo w naszym życiu można znaleźć inspiracje do pisania opowiadań czy wierszy. Uczniowie z zainteresowaniem rozmawiali z pisarką, która szybko złapała kontakt z publicznością. Zwieńczeniem akcji było podpisywanie przez panią Bożenę Kraczkowską swoich książek, również biblioteka otrzymała egzemplarze z autografami. Takie spotkania mają na celu uświadomienie uczniom, jak ważna w życiu potrafi być książka. Na spotkaniu zostały również zaprezentowane książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Spotkanie z panią Bożeną Kraczkowską - twórcą literatury dziecięcej i młodzieżowej - Zdjęcia Google
CZYTELNIK MIESIĄCA
Oto oni - najlepsi czytelnicy miesiąca GRUDNIA:
w kategorii klas I-III: Maja Mierzejewska kl.1a (7 wypożyczeń)
w kategorii klas IV-VIII w obiekcie 1: Róża Fiłonowicz kl.5c (4 wypożyczenia)
w kategorii klas IV-VIII w obiekcie 2: Jan Chachiel kl.7a (19 wypożyczeń)
Gratulujemy najlepszym czytelnikom i życzymy niegasnącej pasji czytania książek!
Czytelnik miesiąca - grudzień 2022 - Zdjęcia Google
REALIZACJA ZAJĘĆ METODĄ PROJEKTU
W ramach projektu Lapbook klasy uczniowie klas 4-8 pod opieką nauczycieli języka polskiego wykonali lapbooki na podstawie książek zakupionych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0.na lata 2021-2025. Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim uczniom i nauczycielom języka polskiego, którzy wzięli udział w projekcie edukacyjnym. Zachęcamy do wykorzystywania lapbooków podczas lekcji języka polskiego.
Lapbook klasy - projekt edukacyjny - Zdjęcia Google
ŚWIECZKOWISKO
W dniu 14 grudnia 2023 roku o godz. 10.00 w bibliotece w obiekcie 1 przy ul. Kościuszki 70 odbyło się spotkanie przy świecach, podczas którego zostały zaprezentowane wybrane fragmenty książek zakupionych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Nauczyciele bibliotekarze przedstawili zaproszonym gościom - przedstawicielom Miejskiej Biblioteki Publicznej, Warmińsko - Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej, bibliotekarzom szkolnym z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych i średnich z Olsztyna oraz uczniom - prezentację na temat sposobów realizacji zaplanowanych zadań. Następnym punktem programu była rozmowa w gronie uczniów i nauczycieli na temat skuteczności zaproponowanych w SP2 akcji oraz konkursów propagujących czytelnictwo. Zależało nam na wymianie doświadczeń oraz ciekawych pomysłów. W kameralnej atmosferze wysłuchaliśmy także, jakie działania podejmują biblioteki szkolne i publiczne, aby pozyskiwać młodych czytelników.
STYCZEŃ 2023
Cały styczeń bibliotekarze zachęcali uczniów, nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły do wypożyczenia lektury na czas zasłużonych ferii zimowych.
wYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ NA FERIE ZIMOWE.jpg
LEKCJA O KOPERNIKU
W związku z 550. rocznicą urodzin polskiego astronoma uczniowie klas czwartych wzięli udział w prezentacji multimedialnej "Szlakiem Kopernika po Warmii i nie tylko...", która odbyła się w bibliotece szkolnej. Po obejrzeniu i wysłuchaniu ciekawostek na temat życia i pracy astronoma uczniowie odpowiadali na przygotowane wcześniej pytania. Młodzież w dużym stopniu przyswoiła prezentowaną wiedzę, o czym świadczy wysoka poprawność udzielanych przez uczniów odpowiedzi. Do poszerzenia wiedzy uczniów zapewne przyczyniły się książki o Mikołaju Koperniku, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zdjęcia z działań związanych z 550. rocznicą urodzin Kopernika - Zdjęcia Google
LEKCJA O KUBUSIU PUCHATKU
17 stycznia 2023 roku uczniowie klasy 4f uczestniczyli w lekcji bibliotecznej zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka. Kubuś Puchatek to pluszowy miś stworzony przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a. Jego przygody przetłumaczono na 46 języków, w tym łacinę. Święto obchodzimy 18 stycznia - w rocznicę urodzin pisarza, który stworzył tą literacką postać. Kubuś Puchatek pomimo, że był przedstawiony jako miś o małym rozumku, tak naprawdę przekazuje nam wiele mądrości życiowych. Niektóre z nich staną się zrozumiałe i docenione dopiero w życiu dorosłym. A żeby mogli zapamiętać (i może potrafili zacytować) chociaż jedną Kubusiową prawdę o życiu, uczniowie wykonali dla siebie zakładki do książki z cytatami - każdy z innym. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka 2023 - Zdjęcia Google
LUTY 2023
Zorganizowane w grudniu Świeczkowisko, czyli spotkanie z książkami przy świecach, odniosło duży sukces. Nauczycielki bibliotekarki zostały więc poproszone o przygotowanie wystąpienia podczas Forum Nauczycieli Bibliotekarzy Szkolnych w dniu 15 lutego 2023 roku na temat “Jak pozyskać pieniądze dla biblioteki i nie dać się zwariować?”. Podczas tej prezentacji zostały przedstawione uczestnikom działania promujące czytelnictwo zrealizowane w ramach projektu czytelniczego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Jak podsumowała to później Pani Maria Wiśniewska - zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie, zaprezentowane doświadczenia, pomysły i rozwiązania świadczą o niezwykle twórczej, dynamicznej i nieszablonowej działalności naszej biblioteki szkolnej. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem nauczycieli bibliotekarzy regionu warmińsko-mazurskiego i znacząco podniosło wartość merytoryczną Forum.
W miesiącu LUTYM najlepszymi czytelnikami okazali się:
w kategorii klas I-III: Jan Świdwa kl.1c oraz Janina Tsiunyk kl.1d (8 wypożyczeń)
w kategorii klas IV-VIII w obiekcie 1: Jakub Chrabowski kl.4d (6 wypożyczeń)
w kategorii klas IV-VIII w obiekcie 2: Maria Świtalska kl.6e i Jan Chachiel kl.7a
(8 wypożyczeń)
Gratulujemy naszym stałym czytelnikom! Zachęcamy pozostałych uczniów do czytania. Jak napisał Przemek Staroń "Książki są jak latarnie, które pomagają nam oświetlić siebie i innych".
link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/
Komentarze
Prześlij komentarz